Otwierając drzwi tarasowe stajemy na granicy dwóch światów – wewnętrznego (domowego) i zewnętrznego (ogrodowego). Każdy z nich ma swoje walory i ograniczenia. A czy można połączyć te dwie przestrzenie i stworzyć miejsce całorocznego wypoczynku, niezależnego od pogody? Zdecydowanie tak – rozwiązaniem jest ogród zimowy.
Od zarania dziejów życie człowieka jest nierozerwalnie związanie z przyrodą i słońcem. Obcowanie z naturą o każdej porze roku przynosi inne doznania, ale wspólne jest jedno – poczucie wolności. Nie chcemy z tego rezygnować i szukamy rozwiązań, które umożliwią nam korzystanie tego nawet podczas niesprzyjającej aury. Po to właśnie powstały ogrody zimowe, których historia sięga XVI wieku. Pierwotnie konstrukcje te powstawały przy uniwersytetach i pełniły rolę ogrodów botanicznych. Ale już od XVII wieku ogrody zimowe cieszyły się popularnością wśród bogatej arystokracji, stając się synonimem luksusu. Dziś technologia znacząco poszła naprzód, a ogród zimowy może pełnić różnorakie funkcje. Nie jest przy tym już tylko kosztowną fanaberią, a rozwiązaniem na które stać wielu. Współczesne ogrody zimowe dostosowują się do potrzeb i stylu życia właścicieli. Mogą stanowić rozbudowę przestrzeni mieszkalnej tworząc ciekawie zaaranżowany salon czy jadalnię, mogą być strefą relaksu czy miejscem do pracy. Ogrody zimowe posiadają wiele walorów estetycznych i funkcjonalnych, a także wpływają na poprawę mikroklimatu w całym domu.
Cały rok w ogrodzie
Nasz klimat jest umiarkowany, co oznacza, że każdego dnia, nawet latem, pogoda może sprawić niespodziankę. Wymarzony ogród czasem staje się tylko obrazkiem za oknem skąpanym w kroplach deszczu lub targany wiatrem. Zdarza się, że długo planowane i przygotowywane ogrodowe przyjęcie trzeba odwołać z uwagi na niesprzyjającą aurę. Ogród zimowy rozwiązuje ten problem w 100%. Ciepła konstrukcja pozwala utrzymać luksusowe warunki przez cały rok niezależnie od pogody. Jednocześnie pozwalając czerpać z ogrodu to, co najlepsze – przestrzeń, światło i piękne widoki.
Bo jakość ma znaczenie
By ogród zimowy dawał nam samą radość trzeba wybrać najlepsze rozwiązania. Doskonale sprawdzi się tu połączenie PCV z aluminium. Pozwala to tworzyć konstrukcje lekkie, dobrze izolowane i bardzo trwałe. Kolejnym ważnym elementem jest styl i estetyka konstrukcji podkreślająca charakter budynku. Do wyboru są zarówno opcje tradycyjne, jak i nowoczesne wykorzystujące systemy przesuwne lub bezramowe. Ostateczny efekt musi być spójny zarówno z naszymi potrzebami jak i otoczeniem, którego będzie częścią.
Renomowane firmy, takie jak STOLAR, do każdego projektu podchodzą indywidualnie. Służą wieloletnim doświadczeniem i współpracą ze sprawdzonymi europejskimi dostawcami takimi, jak np. firma Awilux – producent okien i systemów przesuwnych na systemach Schüco. O jakości producenta mogą świadczyć rekomendacje zagranicznych klientów, szczególnie z wymagających regionów Europy – Austrii, Belgii, Francji, Luksemburga, Niemiec czy wyjątkowo narażonej na kaprysy pogody Skandynawii.
Konstrukcja to nie wszystko
Projektując ogród zimowy warto wziąć pod uwagę dostępne na rynku akcesoria. Dodatki takie jak markizy czy żaluzje zapewnią nam prywatność i możliwość zacienienia pomieszczenia w upalny dzień. Markiza dachowa idealnie ochroni konstrukcję, natomiast żaluzje zewnętrzne pozwolą na indywidualną regulację wpadającego światła, a w razie konieczności ochronią powierzchnie okienne przed złymi warunkami pogodowymi. Z kolei okna dachowe przeznaczone do dachów szklanych stanowią doskonałe rozwiązanie wentylacyjne. Możemy wybrać systemy okien dachowych sterowane ręcznie, za pomocą silnika elektrycznego lub wyposażone w automatykę pogodową.
Dyskretne oświetlenie LED montowane na krokwiach to idealny pomysł by nietuzinkowo oświetlić ogród zimowy. Jest to prosty w obsłudze system zintegrowany z konstrukcją ogrodu, który ze względu na wykorzystanie technologii LED wyróżnia niski pobór prądu. System ten daje nam również możliwość zaprojektowania dowolnej liczby punktów świetlnych – tak, by dopasować iluminację do własnego zamysłu aranżacyjnego.
Chińskie przysłowie mówi, że posiadanie ogrodu pozwala na szczęście przez całe życie. Ogrody zimowe sprawiają, że można cieszyć się kontaktem z naturą przez cały rok.