O czym szumi woda?

Woda w ogrodzie? Tak! Ale jak? Czy zdecydować się na basen, biobasen,
staw kąpielowy czy balię ogrodową? Jednym słowem – powiedz mi, jaki
masz zbiornik wodny w ogrodzie, a powiem ci, jaki jesteś.


Organiczne kształty i naturalne materiały wokół zbiornika z wodą podkreślają sielski, romanyczny styl aranżacji. W takich okolicznościach można wtopić się w otaczającą nas przyrodę. Fot: Fotolia © Daniel Vincek


To, na jaki typ basenu czy oczka wodnego się zdecydujemy, powinno w dużej mierze zależeć od typu i charakteru naszego ogrodu. Inaczej będzie to wyglądać w ogrodzie japońskim, inaczej śródziemnomorskim a jeszcze inaczej w arabskim. Niemniej o zbiornik wody w ogrodzie warto się pokusić, nawet na małą skalę. I warto uzbroić się w tej kwestii w wiedzę, aby nie popełnić błędu. Po pierwsze więc – przemyślmy usytuowanie wody. Warto, aby nasz akwen był widoczny: z tarasu, wychodzących na ogród okien domu oraz z najczęściej użytkowanych przez nas miejsc na działce. Istotne jest też to, aby wodę umieścić daleko od drzew – ich korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika, a liście spadające jesienią będą zaśmiecać wodę.


Romantycznie czy nowocześnie?


Możemy wybrać zarówno oczko wodne, jak i regularny basen na wzór wschodnich ogrodów. To zależy tylko od nas, ale zasada jest prosta – wybór zależny jest od stylistyki ogrodu oraz od architektury naszego domu, z którym zbiornik wody powinien konweniować. Oczko oddalone od domu może – ale nie musi – naśladować naturalny zbiornik wodny. Natomiast gdy cały ogród jest utrzymany w geometrycznym stylu, to zbiorniki wodne również powinny mieć podobny charakter. Pod uwagę należy oczywiście wziąć też wielkość działki, jaką dysponujemy. Choć z drugiej strony ogród wodny możemy stworzyć właściwie wszędzie! Nie musimy od razu budować basenu, wystarczy ustawić cebrzyk z wodą na balkonie czy tarasie i posadzić w nim wodne rośliny. Aby oczko wodne czy basen było klarowne, zadbajmy, aby było jak najgłębsze. Możemy też wspomóc przepływ wody, stosując gejzery, minifontanny, źródełka czy kaskady.


Wybierając formę fontanny możemy zdecydować się na standardowe bryły lub puścić wodze fantazji i stworzyć własną, unikatową rzeźbę. Fot: Lilianna Sokołowska



Duży ogród – duże możliwości


I dlatego na dużej przestrzeni możemy pokusić się o wybudowanie prawdziwego stawu, który będzie naśladował naturalny zbiornik wodny. Zasada jest prosta – im większy staw, tym lepiej, ponieważ umożliwi nam to kąpiele wodne, a także pozwoli na uzyskanie bardziej klarownej wody. Takiemu cudu warto jest nadać naturalny charakter. Brzegi stawu powinny być urozmaicone – zarówno z bezpośrednim dostępem do wody, jak i bez niego, porośnięte szuwarem. Samo jeziorko warto też obsadzić wokół typową roślinnością.


Raj dla fauny i flory


Roślinność i zwierzęta mają znaczenie szczególnie w przypadku biobasenów i stawów kąpielowych. Roślinność powinna zająć nam jedną trzecią całego akwenu. Nie tylko zamaskuje niedoskonałości naszego zbiornika i nada mu naturalny charakter. Warto też posadzić rośliny z różnych stref: przybrzeżne, bagienne, płytkiej wody, głębokiej wody, podwodne i pływające. Wtedy utrzymamy stan sprzyjający zachowaniu naturalnych procesów biologicznych. Do tak przygotowanego zbiornika możemy już zaprosić rybki, żaby, a te z kolei przyciągną owady i ptaki. Pamiętajmy, że nie dla każdego kąpiel wśród tych zwierząt jest przyjemnością i komfortem. I dlatego, jeżeli chcemy pluskać się w upały w czystej wodzie – zrezygnujmy z ryb – to organizmy, które do życia potrzebują pożywienia. Jeśli będą zjadały znajdujący się w wodzie zooplankton, osłabią lub wręcz zaburzą system naturalnego samooczyszczania się wody. Dodatkowo, rybie odchody staną się kolejnym źródłem nieczystości w naszym stawie. Jeśli chcemy się rozkoszować kąpielą, lepiej nie zarybiać stawu lub po prostu ustawić na działce najzwyklejszy basen.


W otoczeniu nowoczesnej architektury świetnie sprawdzą się statyczne tafle wody w prostych Fot: Paghera formach. Będą ozdobą i dopełnieniem geometrycznych płaszczyzn bryły budynku.


Ściany wodne w ogrodzie


Instalacje wodne to jeden z najciekawszych i najatrakcyjniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Jeśli chcemy być nowocześni i podążać za modą, nie musimy decydować się na basen, oczko wodne czy staw. Możemy zaufać nowoczesnej technologii i pokusić się o zamontowanie w naszej zielonej enklawie ściany wodnej. Z powodzeniem zastąpi nam ona klasyczną ogrodową fontannę. Zwykle ściany wodne mają postać elementów architektonicznych, montowanych na ścianach, ceglanych murach lub kamiennych ogrodzeniach, ale czasami mogą być też wolnostojące, dzięki czemu w ogrodzie pełnią rolę niezwykłego, wodnego parawanu. Możemy wybrać kaskady wodne, montowane w oparciu o istniejące na naszej działce fundamenty lub konstrukcję wolnostojącą np. w postaci kamiennego, szklanego lub wykonanego ze stali nierdzewnej sześcianu bądź walca lub ściany z kamienia. Ta druga opcja jest bardziej powszechna, łatwiejsza w montażu i tańsza. Jest też bardziej uniwersalna – nie wymaga bowiem stałej konstrukcji.


Systemowe zadaszenia basenów przedłużą sezon kąpielowy i pozwolą cieszyć się wodą także podczas chłodniejszych dni. Fot: Diamant


Bez względu na to, w jakiej formie wprowadzimy wodę do ogrodu, będzie ona jednym z dominantów przestrzeni. Wokół niej będzie się toczyło życie fauny i flory i skupiały nasze zmysły.







Share This Post

Post Navigation

QUALUM oferuje nowoczesne ogrodzenia aluminiowe w standardowych kolorach
Previous

QUALUM oferuje nowoczesne ogrodzenia aluminiowe w standardowych kolorach

Leave review
Technologia wykonania, styl, materiały, dodatki – ...
Zobacz
Zapraszamy do stołu!
Dalej

Zapraszamy do stołu!

Leave review
Lubię grillowanie. Zawsze je lubiłam – zarówno pot...
Zobacz
QUALUM oferuje nowoczesne ogrodzenia aluminiowe w standardowych kolorach
Previous

QUALUM oferuje nowoczesne ogrodzenia aluminiowe w standardowych kolorach

Leave review
Technologia wykonania, styl, materiały, dodatki – ...
Zobacz
Zapraszamy do stołu!
Dalej

Zapraszamy do stołu!

Leave review
Lubię grillowanie. Zawsze je lubiłam – zarówno pot...
Zobacz