Woda w ogrodzie? Tak! Ale jak? Czy zdecydować się na basen, biobasen,
staw kąpielowy czy balię ogrodową? Jednym słowem – powiedz mi, jaki
masz zbiornik wodny w ogrodzie, a powiem ci, jaki jesteś.
To, na jaki typ basenu czy oczka wodnego się zdecydujemy, powinno w dużej mierze zależeć od typu i charakteru naszego ogrodu. Inaczej będzie to wyglądać w ogrodzie japońskim, inaczej śródziemnomorskim a jeszcze inaczej w arabskim. Niemniej o zbiornik wody w ogrodzie warto się pokusić, nawet na małą skalę. I warto uzbroić się w tej kwestii w wiedzę, aby nie popełnić błędu. Po pierwsze więc – przemyślmy usytuowanie wody. Warto, aby nasz akwen był widoczny: z tarasu, wychodzących na ogród okien domu oraz z najczęściej użytkowanych przez nas miejsc na działce. Istotne jest też to, aby wodę umieścić daleko od drzew – ich korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika, a liście spadające jesienią będą zaśmiecać wodę.
Romantycznie czy nowocześnie?
Możemy wybrać zarówno oczko wodne, jak i regularny basen na wzór wschodnich ogrodów. To zależy tylko od nas, ale zasada jest prosta – wybór zależny jest od stylistyki ogrodu oraz od architektury naszego domu, z którym zbiornik wody powinien konweniować. Oczko oddalone od domu może – ale nie musi – naśladować naturalny zbiornik wodny. Natomiast gdy cały ogród jest utrzymany w geometrycznym stylu, to zbiorniki wodne również powinny mieć podobny charakter. Pod uwagę należy oczywiście wziąć też wielkość działki, jaką dysponujemy. Choć z drugiej strony ogród wodny możemy stworzyć właściwie wszędzie! Nie musimy od razu budować basenu, wystarczy ustawić cebrzyk z wodą na balkonie czy tarasie i posadzić w nim wodne rośliny. Aby oczko wodne czy basen było klarowne, zadbajmy, aby było jak najgłębsze. Możemy też wspomóc przepływ wody, stosując gejzery, minifontanny, źródełka czy kaskady.
Duży ogród – duże możliwości
I dlatego na dużej przestrzeni możemy pokusić się o wybudowanie prawdziwego stawu, który będzie naśladował naturalny zbiornik wodny. Zasada jest prosta – im większy staw, tym lepiej, ponieważ umożliwi nam to kąpiele wodne, a także pozwoli na uzyskanie bardziej klarownej wody. Takiemu cudu warto jest nadać naturalny charakter. Brzegi stawu powinny być urozmaicone – zarówno z bezpośrednim dostępem do wody, jak i bez niego, porośnięte szuwarem. Samo jeziorko warto też obsadzić wokół typową roślinnością.
Raj dla fauny i flory
Roślinność i zwierzęta mają znaczenie szczególnie w przypadku biobasenów i stawów kąpielowych. Roślinność powinna zająć nam jedną trzecią całego akwenu. Nie tylko zamaskuje niedoskonałości naszego zbiornika i nada mu naturalny charakter. Warto też posadzić rośliny z różnych stref: przybrzeżne, bagienne, płytkiej wody, głębokiej wody, podwodne i pływające. Wtedy utrzymamy stan sprzyjający zachowaniu naturalnych procesów biologicznych. Do tak przygotowanego zbiornika możemy już zaprosić rybki, żaby, a te z kolei przyciągną owady i ptaki. Pamiętajmy, że nie dla każdego kąpiel wśród tych zwierząt jest przyjemnością i komfortem. I dlatego, jeżeli chcemy pluskać się w upały w czystej wodzie – zrezygnujmy z ryb – to organizmy, które do życia potrzebują pożywienia. Jeśli będą zjadały znajdujący się w wodzie zooplankton, osłabią lub wręcz zaburzą system naturalnego samooczyszczania się wody. Dodatkowo, rybie odchody staną się kolejnym źródłem nieczystości w naszym stawie. Jeśli chcemy się rozkoszować kąpielą, lepiej nie zarybiać stawu lub po prostu ustawić na działce najzwyklejszy basen.
Ściany wodne w ogrodzie
Instalacje wodne to jeden z najciekawszych i najatrakcyjniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Jeśli chcemy być nowocześni i podążać za modą, nie musimy decydować się na basen, oczko wodne czy staw. Możemy zaufać nowoczesnej technologii i pokusić się o zamontowanie w naszej zielonej enklawie ściany wodnej. Z powodzeniem zastąpi nam ona klasyczną ogrodową fontannę. Zwykle ściany wodne mają postać elementów architektonicznych, montowanych na ścianach, ceglanych murach lub kamiennych ogrodzeniach, ale czasami mogą być też wolnostojące, dzięki czemu w ogrodzie pełnią rolę niezwykłego, wodnego parawanu. Możemy wybrać kaskady wodne, montowane w oparciu o istniejące na naszej działce fundamenty lub konstrukcję wolnostojącą np. w postaci kamiennego, szklanego lub wykonanego ze stali nierdzewnej sześcianu bądź walca lub ściany z kamienia. Ta druga opcja jest bardziej powszechna, łatwiejsza w montażu i tańsza. Jest też bardziej uniwersalna – nie wymaga bowiem stałej konstrukcji.
Bez względu na to, w jakiej formie wprowadzimy wodę do ogrodu, będzie ona jednym z dominantów przestrzeni. Wokół niej będzie się toczyło życie fauny i flory i skupiały nasze zmysły.