Dopasuj meble ogrodowe do swoich potrzeb

Podpowiadamy jak wybierać meble, żeby kupić dobre, przydatne, stylistycznie skomponowane z twoim domem lub mieszkaniem, i żeby ów wybór nie skończył się zamówieniem, które przyjedzie na sam koniec lata.

Zmierz swoją przestrzeń

Zakup mebli ogrodowych rządzi się podobnymi zasadami jak zakup do wewnętrznej przestrzeni mieszkalnej. Zastanów się przede wszystkim, jakie funkcje meble mają spełniać i ile masz na nie miejsca. Czy postawisz je na wąskim, długim balkonie, czy może na szerokim tarasie? Chcesz urządzać ogrodowe party, czy raczej stworzyć swój mały kąt do relaksu. Upewnij się, że wokół mebli masz wystarczająco dużo miejsca, aby móc wygodnie przemieszczać się, nie zrzucając po drodze donic. W małej przestrzeni doskonale może się sprawdzić stół barowy ponieważ jest węższy, a taborety zajmują mniej miejsca niż krzesła. Uwzględnij położenie – taras na dachu może wymagać ciężkich mebli zaprojektowanych, aby wytrzymać wiatr. Poza warunkiem usytuowania i wielkości przestrzeni, którą dysponujesz, miej na uwadze działanie czynników atmosferycznych. Czy przestrzeń jest zadaszona? Czy twoje meble staną na miękkim podłożu takiej jak trawa, czy może na twardej powierzchni, takiej jak drewniany taras lub wybrukowane patio? Odpowiadając sobie na powyższe pytania zdecydowanie łatwiej i trafniej wybierzesz rozwiązania, które będą dobrze pasować do Twojego otoczenia.

PODPOWIEDŹ: Nie umieszczaj mebli z miękkiego drewna takiego jak sosna, na trawiastej powierzchni i na odsłoniętym obszarze, ponieważ wilgoć z ziemi może spowodować gnicie drewna. Wilgoć może również powodować korozję niektórych metali.

Pogoda i niepogoda

Mieszkasz w pobliżu wybrzeża? W Twoim rejonie często pada? Twój balkon jest bardzo wysoko położony? Wszystkie te pytania są ważne, aby na nie odpowiedzieć przed wyborem mebli ogrodowych, szczególnie materiału z którego są wykonane. Gorące, suche warunki mogą sprawić, że drewno będzie pękało. Silne wiatry mogą powodować, że lekkie aluminiowe meble będą latać po tarasie, a wiklina nie wytrzyma ciągłej ekspozycji na wilgoć.

PODPOWIEDŹ: Rozważ parasole tarasowe, jeśli masz za dużo słońca.

Kiedy kupujesz meble, wybieraj łatwe do pielęgnacji materiały. Oczywiście naturalne drewno jest mocne i wygodne, ale wymaga regularnej konserwacji w celu ochrony przed warunkami pogodowymi i UV. Dobrym rozwiązaniem jest wybór drewna odpornego na warunki atmosferyczne, takie jak tek, cedr, cyprys, sekwoja. Naturalne materiały, takie jak ratan i wiklina, zapewniają swobodny, wygodny wygląd talii, ale będą wymagać co kilka lat zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Rattan syntetyczny i wiklina przedłużają życie mebla ale dla wymagających osób, które stawiają na naturalne surowce, sztuczny materiał nie zaspokoi oczekiwań zmysłu dotyku i węchu.
Materiały takie jak żelazo i stal są wyjątkowo wytrzymałe, ale będą wymagać dobrego wzornictwa i zmiękczenie formy poprzez poduszki, materace, co często stanowi dodatkowy koszt, który trzeba ponieść. Aluminium, tworzywa sztuczne i PCV – nierdzewne, lekkie, niedrogie i łatwe w utrzymaniu materiały (wystarczy mała ilością wody z mydłem). Jednak ze względu na ich lekką konstrukcję mogą wymagać zabezpieczenia przy silnym wietrze.

Dobierając styl i wygląd mebli na taras kieruj się tym samym smakiem, co wybierając umeblowanie salonu. Trendy dla obu tych przestrzeni rozwijają się w tym samym kierunku.

Styl

Projektując własną przestrzeń, zalety materiałów należy rozpatrywać również pod kątem stylu jaki zbudują swoją obecnością: drewno zawsze daje miękkość, przytulność, metal i tworzywa sztuczne dobrze korespondują z nowoczesnym budownictwem, stylem industrialnym, loft owym. Osobisty styl i preferencje królują przy wyborze, ale warto podpowiedzieć, że jasne, kolorowe wzory będą stanowić dopełnienie krajobrazu w którym jest bardzo dużo zieleni a neutralne, stonowane barwy zapewnią spokojny, czysty wygląd.
Popularne w naszym kraju kolory brązu i inne odcienie ziemi powoli przełamują coraz częściej jasne szarości i biele. Coraz chętniej eksperymentujemy z kolorem, żeby jeszcze bardziej namacalnie przybliżyć wspomnienia o gorących wakacjach gdzieś na południu Europy. Takie przełamanie można zaaranżować kolorowymi poduszkami lub za pomocą specjalnego (bo odpornego na różne warunki atmosferyczne) dywanu.

Solidny stół i wygodne krzesła, to podstawa każdej jadalni, również tej pod chmurką.

Jak rozpoznać jakość?

Drewno powinno być gładko szlifowane i wolne od wad, nawet w ukrytych miejscach, takich jak spód blatu od stołu. Malowane metale powinny mieć jednolite wykończenie. Wiklina nie powinna się rozplątać ani luźno się owijać. Metalowe spoiny powinny być dość gładkie. Upewnij się, że metal nie ma nagich, niemalowanych obszarów lub, co gorsza, plam rdzy. Przed dokonaniem zakupu koniecznie usiądź na meblu, sprawdź czy krzesła nie chybotają się lub nie wyginają zbyt mocno. Kupuj produkty stworzone specjalnie do użytku na zewnątrz, na przykład z poliestru akrylowego, który jest odporny na wilgoć, pleśń i plamy. Większość tkanin zaprojektowanych do użytku na zewnątrz będzie również odporna na blaknięcie. Poduszki z odpowietrznikami do cyrkulacji powietrza będą wysychać szybciej po wiosennych i letnich deszczach. Postaw nie tylko na komfort podczas użytkowania, ale również na wygodę ich pielęgnacji.

I tak wszystko rozchodzi się o pieniądz…

Ostatecznie to twój budżet określa, co możesz kupić. Warto jednak zbudować na tę okazję zaplecze finansowe – niektóre meble wymagają zamówienia i sprowadzenie ich z zagranicznych magazynów i proces ten potrafi trwać nawet do miesiąca. Jeszcze dłużej poczekasz, gdy zdecydujesz się na indywidualny projekt wykonany przez rzemieślnika lub artystę. To jest wersja duuużo i dłuuugo. Bardzo atrakcyjne ceny możesz uzyskać szukając mebli na koniec sezonu – czyli w lipcu i sierpniu. Rozważ materiały, które są tańsze, takie jak aluminium lub żywica. Wersja najbardziej ekonomiczna, to zakup mebla używanego. Nie rzadko odnowiony i odświeżony mebel może wyglądać lepiej niż nowy, a może nawet być lepszej jakości. Znakomicie sprawdzą się w tej sytuacji portale internetowe.

PODPOWIEDŹ: Kupowanie mebli na zewnątrz wiąże się z takimi samymi krokami, jak zakup mebli w pomieszczeniach – trzeba to mądrze przemyśleć.

Share This Post

Post Navigation

Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych
Previous

Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych

Leave review
W środku zatłoczonego dużego miasta, w atrialnym d...
Zobacz
Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych
Dalej

Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych

Leave review
W środku zatłoczonego dużego miasta, w atrialnym d...
Zobacz
Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych
Previous

Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych

Leave review
W środku zatłoczonego dużego miasta, w atrialnym d...
Zobacz
Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych
Dalej

Projekt eden - duże przeszklenia ogrodów zimowych

Leave review
W środku zatłoczonego dużego miasta, w atrialnym d...
Zobacz