Zmysły ukojone w ogrodzie w stylu orientalnym

Zainteresowanie Wschodem stale rośnie. Coraz więcej z nas chciałoby mieć swój własny kawałek zieleni utrzymany w poetyce buddyjskiej.

Nie jest to takie trudne...

Taki ogród jest bardzo modny i pożądany. Cechuje go prostota i jednocześnie elegancja. Strukturę ogrodu stanowią niewysokie drzewa i krzewy, spięte niskimi bylinami i trawami. Rośliny warto dobrać ze względu na podobieństwo kolorów i kształtów. Ich barwy nie powinny być zbyt krzykliwe i powinny harmonijnie wpasowywać się w całość. Do ogrodu w stylu japońskim nadaje się wiele gatunków roślin. Warto wybrać sosnę zwyczajną, różanecznik, kosaćca gładkiego, dereń biały, wiciokrzew trójklapowy, jaśmin, hortensję piłkowaną, wiśnię, powojniki, kalinę, klon palmowy, ostrokrzew kolczasty i jałowiec chiński. A także byliny i rośliny jedno- lub dwuroczne: chryzantemy, bambusy, piwonie, paprocie, kosaćce, funkie, języczniki, miskanty, zawilce, trawy (różne gatunki). Niektóre z tych roślin nie sprawdzają się w naszym klimacie. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie ich w ogromnych donicach, które na czas niesprzyjającej pogody można wnieść do pomieszczenia. W ogrodzie warto też umieścić oczko wodne, altanę, huśtawkę i latarnie. Doskonale sprawdzą się też miniaturowe fontanny. Bez nich nie obejdzie się żaden magiczny skrawek przestrzeni. Należy jednak pamiętać, aby oczko wodne umieszczać w miejscu widocznym z najważniejszych punktów w ogrodzie. Najlepiej, aby było one blisko naszego domowego tarasu. Marzymy o rybkach? Świetnie, ale pamiętajmy, że oczko wodne nimi wypełnione będzie wymagało od nas sporego nakładu czasu i uwagi.

Egzotyczny zakątek

Ogród japoński jest wyzwaniem dla wielu z nas, ponieważ nigdy nie będzie się idealnie komponował z nasza polską architekturą. Miejsce to wyróżnia się bowiem na tle innych zielonych enklaw. Jest to chyba największą wadą tego typu rozwiązania. Dalej możemy mówić już tylko o zaletach. Ogród japoński jest bowiem prosty, harmonijny, funkcjonalny i posiada niesamowity klimat. W praktyce wiąże to się z koniecznością urządzania go w taki sposób, aby panował w nim doskonale zaplanowany chaos. Dotyczy to zarówno samych nasadzeń jak i elementów małej architektury. Miłośnicy symetrycznych ścieżek, regularnych rabat i geometrycznych kształtów powinni zdecydować się na inny styl. Jego niewątpliwym plusem jest miniaturyzacja, można go zaprojektować nawet dla niewielkiej przestrzeni. Kilka słów o równowadze Powinny dominować tu trawniki wraz z drewnianymi elementami. Dalej oczko wodne, zróżnicowana roślinność i kamienne dodatki. Pamiętajmy, że woda to pierwiastek żeński – Yin, który symbolizuje ruch, kamień natomiast jest pierwiastkiem męskim – Yang, dającym siłę i życie. Drewno wykorzystuje się w takim ogrodzie na mostki, urocze altany, ławki i balustrady.

Kamienie

Są na tyle istotne, że nawet powstały książki o sztuce ich układania. W naszym ogrodzie będą one imitować góry, dzięki czemu będzie się wytwarzać wokół nas pozytywna aura. Najważniejsza zasada brzmi, aby nie układać kamieni symetrycznie i regularnie, choćby wokół budynku. Lepiej ułożyć je w kształcie trójkąta – uzyskamy wtedy doskonały, pożądany efekt. Kamienie powinny mieć też różny kształt, wielkość i fakturę, a także barwę. Jeżeli chcemy korzystać ze sprawdzonych schematów, nie wkopujmy kamieni w ziemie na sztorc, ale układajmy je płasko na powierzchni. Ścieżki w ogrodzie natomiast powinny być wykonane z różnego materiału (może to być kamień lub ciemny żwir). Ważne, aby nie miały regularnych kształtów i nie krzyżowały się regularnie. W przeciwieństwie do ogrodu skandynawskiego, w ogrodzie japońskim można zastosować dekoracje – nie należy jednak z tym przesadzać. Jeżeli lubimy otaczać sie dodatkami, lepiej zdecydujmy sie na ogród wiejski. W ogrodzie japońskim drobiazgi mają za zadanie stworzyć odpowiedni nastrój – mogą to być na przykład lampiony lub wiszące girlandy czy kwiaty. Szczególnie lampiony – wymyślne ażurowe konstrukcje, często w kolorze złota, miedzi czy wykonane z naturalnych tworzyw, stają się źródłem niepowtarzalnych efektów świetlnych, jakie powstają w tych przestrzeniach po zmroku, gdy korzysta się z nich jako oświetlenia. Najczęściej stosuje się też kamienne rzeźby, poidełka dla ptaków, wieże i figurki Buddy.

Wschodnie kolory

Ogród w stylu japońskim jest skomponowany z barw natury – brązów, ciepłej barwy ziemi, błękitów nieba i turkusów wody. Kolory, jak w naturze, mieszają się i przenikają tworząc kojącą zmysły paletę. Są zagadką, której rozwiązanie jest codziennie inne – zależy od pory roku, części dnia i oczywiście pogody.
Są na tyle istotne, że nawet powstały książki o sztuce ich układania. W naszym ogrodzie będą one imitować góry, dzięki czemu będzie się wytwarzać wokół nas pozytywna aura. Najważniejsza zasada brzmi, aby nie układać kamieni symetrycznie i regularnie, choćby wokół budynku. Lepiej ułożyć je w kształcie trójkąta – uzyskamy wtedy doskonały, pożądany efekt. Kamienie powinny mieć też różny kształt, wielkość i fakturę, a także barwę. Jeżeli chcemy korzystać ze sprawdzonych schematów, nie wkopujmy kamieni w ziemie na sztorc, ale układajmy je płasko na powierzchni. Ścieżki w ogrodzie natomiast powinny być wykonane z różnego materiału (może to być kamień lub ciemny żwir). Ważne, aby nie miały regularnych kształtów i nie krzyżowały się regularnie. W przeciwieństwie do ogrodu skandynawskiego, w ogrodzie japońskim można zastosować dekoracje – nie należy jednak z tym przesadzać. Jeżeli lubimy otaczać sie dodatkami, lepiej zdecydujmy sie na ogród wiejski. W ogrodzie japońskim drobiazgi mają za zadanie stworzyć odpowiedni nastrój – mogą to być na przykład lampiony lub wiszące girlandy czy kwiaty. Szczególnie lampiony – wymyślne ażurowe konstrukcje, często w kolorze złota, miedzi czy wykonane z naturalnych tworzyw, stają się źródłem niepowtarzalnych efektów świetlnych, jakie powstają w tych przestrzeniach po zmroku, gdy korzysta się z nich jako oświetlenia. Najczęściej stosuje się też kamienne rzeźby, poidełka dla ptaków, wieże i fi gurki Buddy. Wschodnie kolory Ogród w stylu japońskim jest skomponowany z barw natury – brązów, ciepłej barwy ziemi, błękitów nieba i turkusów wody. Kolory, jak w naturze, mieszają się i przenikają tworząc kojącą zmysły paletę. Są zagadką, której rozwiązanie jest codziennie inne – zależy od pory roku, części dnia i oczywiście pogody.

Share This Post

Post Navigation

Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe
Previous

Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe

Leave review
Szlachetne, odporne na korozję materiały, efektown...
Zobacz
Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe
Dalej

Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe

Leave review
Szlachetne, odporne na korozję materiały, efektown...
Zobacz
Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe
Previous

Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe

Leave review
Szlachetne, odporne na korozję materiały, efektown...
Zobacz
Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe
Dalej

Niezbędnik nowoczesnego ogrodnika - wybieramy narzędzia ogrodowe

Leave review
Szlachetne, odporne na korozję materiały, efektown...
Zobacz